Türklüğünü yeni keşfedenlere katkım olsun isterim…!

cropped-evl-e1512469580858

Büyük Atatürk diyor ki: Türkçe konuşan, Türkçe ninniler ile büyüyen, kendini bu büyük ve köklü kültürün bir parçası sayan, Türk medeniyetinin bir parçası olmaktan onur duyan ve ona hizmet etmek isteyen herkes Türk dür…Kimse bu açıklama üzerine Türküm diyene Irkçı diyemez.
… Maddi kültür varlıklarına dayanan en az 6000 yıllık bir uygarlığın parçası olmak ve ona hizmet etmek Irkçılık değil var olma bilincine ait bir durumdur. Türkiye de maalesef insanların, özellikle üniversite mezunlarının aklı karışmış durumda çünkü entelektüel birikimleri yeterli değil. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. *IRK* kelimesini bu toplumun hala tartışıyor olması bile bunun en iyi kanıtlarından birisi. Irk kelimesi Biyolojik bir kavramdır. Sarı, beyaz veya siyah ırk diyebilirsiniz ama Türk ırkı veya Alman ırkı derseniz bilimsel bir yanlışa düşersiniz. Bu tanımlamalar olsa olsa devletlerin resmi ideolojilerinin söylemleri ve yaptırımlarıdır. Mesela Türkler ve Ermeniler brakisefal kafa ve beyaz ırktır. Yani aynı Irktır. Ama Türkler ve Ermeniler farklı soy ve kültürlerin ürünleridir. Kısacası Türk ırkı değil; Anav, Afanasyevo ve Andronova Kültür çevreleri ile ulaştığımız maddi kültür varlıkları ile M.Ö. 4000 yılından itibaren TÜRK soyu ve Kültürü vardır. Bunun daha öncesi var mıdır sorusunun cevabı ulaşılabilecek maddi kültür delillerine bağlıdır.
… Bu kültürü ve soyu ayakta tutan ve yaşatan Türk dili vardır. Yalın bir dilin ötesinde metafor ve deyimler ile dolu Türk dili , Orhun yazıtları ile 6.asır olarak belgelenmiştir. Ancak, dünya dil otoriteleri bir dilde *metafor ve deyim gibi yapıların* binlerce yıl içerisinde oluşabileceğini ifade ederek, Türkçenin 6. yüzyıl öncesine ait maddi belgeleri şu anda mevcut olmamasına rağmen köklerinin binlerce yıl öncesine dayandığını belirtmektedirler. Kısaca, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE… Oguz SOLAK

Reklamlar
Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s